Loading

Çeviride Yapılan Hatalar Nelerdir?

ceviri hatalari çeviri

Çeviri yaparken yapılan hataların başında hazırlık yapmamak gelmektedir. Çeviri yapılmadan önce konu ile ilgili araştırma yapmak gerekmektedir. Konuya ne kadar hakim olursanız çeviri yapmak o kadar kolaylaşacaktır. Çevirisi yapılan dilin kültürüne, adetine, alışkanlıklarına ve sosyo-kültürel yapısına hakim olun. Çeviri örneklerini araştırın. Çevirmenlerin yaptığı benzer çevirileri kıyaslayın.

Tercüme Hataları Nelerdir?

çeviri

Tercüme başlanıldığında kelimeleri tek tek çevirmek çoğu kişinin yapmış olduğu hatalardan biridir. Kelimelerin birçok anlamı olacağı gibi çeviri de söylenmek istenen duygular, konuşmalar vardır. Çevrilerin kelimeleri yan yana koyup bir cümle kurmak, anlamsız kelimeler topluluğuna dönüşebilir. Kelimeler dil değiştirirken bozulursa yapılan çeviri değer ve önem kaybeder.

Çeviri yaparken sadece bir kere okuyup ya da dinleyip direkt çeviriye başlamayın, mümkünse birkaç kere dinlemek ve okumak gerekmektedir.

Tercüme Tekniklerinden Biri Geçmiş Çevirilere Göz Atmak

Tercüme yaptığınız dil ile ilgili makale, kitap, metin okuyun ve film izleyin. Bu sizin hem sevdiğiniz aktiviteleri yapmanızı hem de pratik yapmanızı sağlayacaktır. Bakırköy tercüme bürosu bu konuda size en iyi hizmeti vermek için var.

Geçmişte yaptığınız çevirileri ara ara okumak veya dinlemek, ne kadar geliştiğinizi ve geliştiğinizi görmenizi sağlayacaktır.

Türlerine Göre Tercüme

Bilimsel, hukuki, bürokratik, resmi belge ve akademik çeviriler de yapılan bir hata ciddi sorunlara sebep olmaktadır. Bu nedenle yaptıracağınız çevirinin alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Çeviride en önemli hususlardan biri de zamandır. Çevirinin belirtilen tarihte tamamlanması gerekmektedir. Üstelik noter onaylı tercüme bu tarz tercüme çeşitlerinde istenebilmektedir.

Hatasız, zamanında ve alanında uzman çevirmenler için Bakırköy Vega Tercüme Bürosu. 

Örneğin freelance çevirmenler daha ucuz fiyat verebilir fakat hiç bir zaman size garanti vermezler biz işlerimizde müşteri memnuniyetini esas alır ve işimizin arkasında dururuz.

Hemen Ara