Loading

Ankara Anlaşması için Gerekli Belgeler Nelerdir ?

Vize İşlemleri

Ankara Anlaşması

Ankara Antlaşması hangi ülkelerde geçerli sorusunun cevabı olarak Ankara Antlaşmasının imzalandığı ülkelere bakabiliriz. Ankara Antlaşması 1963 yılında Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu üye ülkeleri arasında imzalanmıştır. 1963’teki üye ülkeler Lüksemburg, Almanya, İtalya, Belçika, Fransa olup 1973 yılında İngiltere’nin Avrupa Birliğine katılmasıyla İngiltere için de geçerli olmuştur.

 31 Aralık 2020 gününe kadar en fazla başvuru İngiltere’ye yapılıyordu fakat bu yol İngiltere’nin AB’den çıkmasıyla artık kapandı. U.K diğer tüm ülkelere uyguladığı puan sistemini Türkiye içinde geçerli kıldı. Bunun için sizden istenilen İngilizce bilmek sermayenizin olması ve aranan bir mesleğinizin olması. U.K’nin Brexit sonrası Ankara Anlaşması ile yolu kapansada daha bir çok ülke için Ankara Anlaşması geçerliliğini korumakta.

İngiltere ile Ankara Anlaşması vizesi 2020 Aralık sonunda bitti. Avrupa’nın başka ülkeleri ile bu anlaşma hala  devam etmekte. Peki 2021 yılında hangi ülkelere başvuru yapılabilir.

Hali hazırda Ankara Anlaşmasının en çok talep gören 3 ülkesi şöyle; Almanya, Hollanda ve İrlanda. Haricinde  Danimarka, İspanya, Belçika, Luxemburg, İtalya ve Fransa gibi ülkelerde de geçerli lakin başvuru süreçleri biraz daha zor olduğundan çok tercih edilmiyor.

Her ne kadar Ankara Anlaşması Avrupa ülkelerinde geçerli olsada istenilen belgeler ve Anlaşmanın taraflarına sunulan haklar doğrultusunda her ülke için avantajları var diyemiyoruz.

Ankara Anlaşması’nın en gözde ülkesi İngiltere idi. Bu sebeple en çok başvuru İngiltere’ye yapılıyordu. Brexit sonucunda bu kapı kapandı ve vatandaşlarımız Bakırköy Vega Tercüme ve Danışmanlık ofisi aracılığı ile diğer ülkelere yönelmekte.

Almanya ve Hollanda’ya Ankara Anlaşması ile vize alınabilir. Bu ülkeler için özellikle el işçiliği azalan iş gücü ile kıyaslanınca adeta bir maden gibi karşılanıyor.

Ayrıca İspanya içinde bu hakkımız baki. Diğer ülkelerle farklı olarak İspanya sadece Ankara Anlaşması ile Türkiye’ye değil diğer Avrupa ülkelerinede bu hakkı tanıyor.

Türk vatandaşları için İspanya’da aranan iki koşul var birincisi şahıs şirketi ikinci seçenek ise limited yahut anonim şirket kurmak.

Başvuran kişi öncelikle bir iş planı sunuyor. Daha sonrasında İspanya’da görüşmekte olduğu şirketleri anlaşmış olduğu şirketleri konsolosluğa başvururken evraklarında sunum halinde belirtiyor.

Daha fazla bilgi için sizleri Bakırköy Vega Tercüme  ve Danışmalık ofisimize ziyarete bekliyoruz.

Hemen Ara